Mohammed deltog i Yrkessvenska hos Eductus i Jönköping med inriktning mot lastbil. Under tre månader studerade han med stort engagemang och en tydlig målbild.
I april genomförde Mohammed test och kartläggning på VFG i Jönköping. Efter en lyckad process blev han antagen till en arbetsmarknadsutbildning inom lastbil.
Med stöd från språkpedagoger fortsatte han att utveckla både sina språkkunskaper och sin yrkeskompetens.
I september avslutade Mohammed sin utbildning med ett godkänt CE körkort. Det blev en viktig milstolpe på vägen mot arbete inom transportbranschen.
I november nådde Mohammed sitt mål. Idag arbetar han som lastbilschaufför.
Hans resa visar hur kombinationen av språkutveckling och yrkesutbildning kan skapa nya möjligheter och leda hela vägen till arbete.
Vi på Eductus är stolta över Mohammeds resa och glada över att ha fått vara en del av hans väg mot ett nytt yrke.
Är du intresserad av att utveckla din yrkessvenska i kombination med en arbetsmarknadsutbildning?
Den ansvariga myndigheten bedömer och fattar beslut om din rätt att ta del av tjänsten Yrkessvenska.